Knihy/Skautský vůdce/B. Stupně skautské vyspělosti. Stupeň nováčkovský. Uzly.

Z Rehakovi
< Knihy | Skautský vůdce
Verze z 25. 10. 2012, 17:59; Stepan (diskuse | příspěvky)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

UZLY.

Vylož, že se jim učíme pro praktickou potřebu. Díváš-li se na nádraží na balíček, který motouzem balil někdo, kdo umí jen „mašličku na botě“, bývá to hanebná práce. Skaut je hoch zručný a umí alespoň 6 uzlů nejpotřebnějších. Na vycházce a v táboře pozná jejich cenu a pak časem i při kterémkoliv zaměstnání.

Ambulanční čili kličkový je nejhojnější. Užívá se ho hlavně jako konečného uzlu při balení a při obvazech.

Škotský použiješ při svazování provazů nestejné tloušťky, nebo k připevnění provazu do pevného oka.

Lodní smyčka je pro uvázání jediného konce provazu ke kůlu (koně, člunu, provazů stan napínajících apod.). Cvičte ji vždy na holi, noze stolu nebo židle, na výletě na slabším kmeni stromu. Námořníci ji na kůl vždy nahazují.

Rybářský je výborný uzel ke spojení dvou provazů. Je pevný, dá se ale zase dobře rozdělat. Zkracovačka (psí, ovčí nožka) není snadný, zkracujeme jím provazy, abychom je nemusili uříznout. Povolením jedné smyčky se rozváže.

Pevná smyčka. Lze jí použít ke spouštění po laně při horolezectví, v případě požáru, mohu ji hodit tonoucímu, nahodit na pahýl stromu k vyšplhání (pozor! vyzkoušet jeho pevnost!) apod.

Uzly cvič s kusy silného motouzu, aby byly zřetelné, a když se je hoši naučili, dej je vázat se zavřenýma očima, pak za zády o závod.

Také za stejnou dobu nejvíce uzlů, nebo určité 4 uzly v nejkratší době apod.

Štoček Stehlíkova skaut. kalendáře. Šest nováčkovských uzlů 1. Názvy, 2. Škotský, 3. Ambulanční, 4. Lodní smyčka, 5. Rybářský, 6. Pevná smyčka, 7. Zkracovačka, 8. Koncování lana.
Osobní nástroje
Jmenné prostory

Varianty
Akce
Navigace
Nástroje